VALTERS CELMIŅŠ

Sirdī ģeotehniķis

SIA Celmiņa būvkonstrukciju projektēšanas biroja valdes priekšsēdētājs Valters Celmiņš sirdī vienmēr bijis ģeotehniķis. Latvijas Ģeotehniķu savienības dibinātājs un pirmais tās valdes priekšsēdētājs, kāds bija 17 gadus. 2020. gada rudenī viņam tika pasniegts valstī augstākais nozares apbalvojums Būvindustrijas lielā balva – Pamatakmens par mūža ieguldījumu būvindustrijā.

 

Viņa pēkšņā aiziešana 2021. gada 7. jūnijā ar grūtībām ļauj izrunāt vārdu bija… Autoritāte nozarē. Viņš bija viens no Latvijā vadošajiem būvkonstrukciju projektētājiem, kurš spēj atrisināt inženierproblēmas gan pazemē, gan virszemē. Prasmīgi balansēja starp loģiku un radošumu, tā veiksmīgi risinot inženiertehniskās problēmas un izveidojot visracionālāko konstrukciju. Nozarē Valters Celmiņš bija 59 gadus.

Paliek viņa daudzie darbi un drosmīgie risinājumi. Arī šie. Viesnīcā Hotel Bergs zem visas celtnes tika pazemināts pagraba stāvs saimniecības vajadzībām. Piedāvāts drosmīgs risinājums – “peldoša” plātne, kuru izbūvēja uz nolietojušos koka pāļu pamatnes.

Rūmenes Kungu māja tika nostiprināta uz metāla pāļiem un zem tās tika izrakts pagraba stāvs. Neaizmirstams skats, kad ilgajā periodā, kamēr raka pagrabu, masīvā māja, kura savulaik bija uzbūvēta uz laukakmeņu kaudzes, stāvēja uz tievām metāla kājiņām.

Arhitekti sadarbību ar Valteru Celmiņu allaž uzskatījuši par lielu dāvanu. Uz konstruktoru vienmēr varēja paļauties. Viņš allaž atrada loģisku risinājumu arī sarežģītās situācijās.

Daudzos būvobjektos pielietojis netradicionālus un bieži vien Latvijā unikālus konstruktīvus risinājumus, piemēram: spiesto pāļu lietošana ar to statisko pārbaudi ēku rekonstrukcijā ar kūdras un dūņu gruntīm pamatnē Vecrīgā un ēka Marijas ielā; elektroosmozes lietošana gruntsūdens problēmu atrisināšanā Nacionālā operas un baleta teātra rekonstrukcijā; oriģināla konstrukcija atbalstam blakus ēkai, lai tā neuzgāztos uz blakus būvlaukumā projektējamās ēkas.

Aizgājis viszinošākais Latvijas ģeotehniķis, savas profesijas īstens patriots, kas savās zināšanās dāsni dalījās ar jauno paaudzi.

 

Mārīte Šperberga

Mārītes Šperbergas foto